Wednesday, May 29, 2013

Making grocery shopping slightly less miserable with unit pricing -

There is no realistic way that grocery shopping can be FUN for me.  Maybe if the store is packed with beautiful people for me to admire,  Ke$ha songs are blasting, and champagne samples are being walked around it could be interesting.  When I think about grocery shopping, which I typically dread,  I envision myself careening through the aisles " Supermaket Sweep" style.  Just tipping stuff in and tearing around corners. I want it go that quickly.

It doesn't go like that though of course, but when I do shop, "unit pricing" saves the day for me. I assume everyone knows about unit pricing, but just in case, I am sharing.  This is a totally boring tip that makes grocery shopping, for me, much easier. 

Easier = done faster = more time for fun things

So the unit price is the little number in the upper left corner (usually) of the price label on the store shelf. It will often say "unit price" but not always and not all stores have it.  I think maybe Target does not.  Apparently Target's theory is "if you have to ask you can't afford it."  Target isn't generally more expensive - just to be clear - they just don't care to prove it.

The unit price will - ideally - tell you quickly which item is the best deal.  I use unit pricing all the time, but  especially when I am in the paper towel and toilet paper section.

The unit price will - again ideally - break down the item by price per "unit" and tell you, regardless of price of the whole thing, which one is the better deal

If you are bored already then  hold tight or I'll see you later I guess.  Whatever you do, do not look this up on wikipedia, because words like valuation and widgets and multiple variants will be used and then you will almost surely die.

Here is an exhilarating diagram to explain:





  You have to be careful though because sometimes you are not able to compare the same things - like in this image. Which is why I say unit pricing is "ideally" helpful.

I added my own arrows and notes, but this tag image is from another website - 
 http://keepyourpaycheck.blogspot.com/2011/04/unit-pricing-supermarket-secret-to-best.html

Honestly if there is a lot of thinking involved, a multi-step math problem to do in my head or the need for a pocket calculator - I am out.  

It's not that I CAN'T do these things, I just don't want to.  So if I can quickly glance at my unit price and compare what I am getting then, hooray.  If not, then I follow the advice I give to third and fourth graders when taking a test - "Make your best guess and move on."   


I would rather do a lot of things then think about the price of tuna fish or toilet paper and unit pricing helps me almost supermarket sweep my way through the store.   

I hope the idea of unit pricing makes shopping awesome for you.  








































16 comments:

  1. Nowadays online shopping becoming more popular and convenient one for the people. Because of its comfort and many offers and deals, people prefer online shopping.
    Online Supermarket Chennai | Online Groceries Chennai

    ReplyDelete
  2. Good to know about the budget shopping! Would be great if u share some more that are suitable for all.

    ReplyDelete
  3. China Wholesale in Dubai Appreciate you sharing, great article.Much thanks again. Awesome.

    ReplyDelete
  4. Our best quality services make our response and passion for art and design last longer. Custom Packaging Boxes prints various unique art crafted custom boxes and packaging printing. We offer you 100% free design choice. So, you can customize these packaging boxes with your own skills.

    ReplyDelete
  5. Nice Post! I appreciate to you for this post. I Read Your Blog Its a very nice information blog for me Really you are the best. Thank you for sharing...
    Crafts Boxes Uk

    ReplyDelete
  6. thank you for doing this blog. I have been reading it for about a year and have enjoyed it very much. I have made several projects you have posted. Looking forward to what you are going to be posting during the coming year. Thank you again.
    Packaging Printng

    ReplyDelete
  7. Awesome Blog.its very interestingly and informative in reading. This Is Really A Great Stuff For Sharing. Keep It Up. Thanks For Sharing.
    Stickers Printing Press

    ReplyDelete
  8. I am very impressed with your article it really uses full information provide thanks for the giving these wonderfull blog such a great posting
    Custom Boxes TOGO

    ReplyDelete
  9. Great article with an excellent idea!Thank you for such a valuable article. I really appreciate for this great information. And thank you for sharing superb information...
    Buy Packaging Boxes

    ReplyDelete
  10. This article gives the light in which we can observe the reality. This is a very nice one and gives in-depth information. Thanks for sharing this nice article.
    Custom Boxes

    ReplyDelete
  11. This article gives the light in which we can observe the reality. This is a very nice one and gives in-depth information. Thanks for sharing this nice article.
    Custom Boxes

    ReplyDelete
  12. Thanks for sharing this marvellous post. it is a very informative blog I really appreciate for this great information. And thank you for sharing...
    Custom Stickers Printing

    ReplyDelete
  13. Really awesome blog. And thank you for sharing amazing information. This is a very useful post for me. This will absolutely be going to help me with my project. Thank you again...
    Custom Sticker Printing

    ReplyDelete
  14. Nice Post I really Appreciate you to for this post. Your post Is Very Informative for me. This will absolutely be going to help me with my project.
    Custom Packaging Boxes uk

    ReplyDelete
  15. Really awesome written blog by the blogger I like to read this kind of interesting blog I really like your blog, I hope you will continue such work. Thank you!
    Custom Stickers Printing

    ReplyDelete
  16. To make this viable,Christy Turlington Face Cream take a seat with a pen and paper and work out the majority of your bills and concoct the aggregate of your costs. Returning to the $5,000.00 model.

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...